Projekty architektoniczne

Sklep koncepcyjny ERAL

Projekt: Sklep koncepcyjny marki ERAL

Lokalizacja: Chiny

Status projektu: Projekt koncepcyjny

ERAL , jako największy rodzimy producent modowy w Chinach, podjął decyzję o rozszerzeniu działalności na cały rejon Azja-Pacyfik. Jednym z istotnym kroków, było odpowiednie uaktualnienie wizerunku firmy, w tym konceptu na fasadę typowego sklepu detalicznego.
Po zapoznaniu się z osiągnięciami firmy a także perspektywami i oczekiwaniami na przyszłe lata działalności, oparliśmy pomysł na łączniku pomiędzy klientem a modą – tkaninie.

Istnieje wiele różnych tkanin w prawie nieskończonej ilości kolorów i faktur. Dla naszego projektu wybraliśmy kolor biały, ponieważ chcieliśmy by to warunki zewnętrzne nadawały fasadzie kolor i pozwalały na neutralność samej konstrukcji.
Nie tylko warunki naturalne mają wpływ, lecz także pora dnia i nocy. Zmieniające się warunki oświetleniowe, sztuczne światło a nawet ruch samochodów na ulicy wpływa na to, jak postrzegamy budynek w danej chwili.

Zaproponowaliśmy 3 różne koncepcje, które mogły zostać wykorzystane na zmianę. Pomysł na pierwszą został zainspirowany przez origami. Ostre kąty na rysunku elewacji wydają się tworzyć płaską powierzchnię, jednak pod wpływem działania światła ożywają i dają efekt trójwymiarowej układanki – różnej, w zależności od kąta ustawienia obserwatora. Wykonana z aluminiowych, ciągnionych paneli siatka chroni wnętrza sklepu przed przegrzewaniem i pozwala na penetrację światła na zewnątrz nocą, podkreślając funkcję obiektu.

Druga opcja zainspirowana była przez jedwab. Sposób ułożenia się tego delikatnego materiału pod wpływem działania wiatru odzwierciedlony jest w smukłych liniach zewnętrznych żaluzji słonecznych, których kształt można zmieniać w zależności od lokalizacji sklepu.

Trzeci koncept zainspirowany został przez nowoczesne materiały, które mogą zmieniać fakturę i kolor pod wpływem zewnętrznych czynników. Podstawą elewacji są pionowo zamontowane płytki ceramiczne, które posiadają wolną oś obrotu. Dzięki temu uzyskaliśmy interesujące wzory na elewacji, których kształt można zmieniać w zależności od, na przykład, pór roku.

Projekt wykonany przez PLUSspace International

Read in English