Projekty architektoniczne

UPS Podwodny Zakład Karny

Projekt: UPS Underwater Prison System – podwodny zakład karny

Lokalizacja: Pacyfik

Główną funkcją każdego istniejącego więzienia jest izolacja osadzonych, dlatego też tak ważne jest stworzenie odpowiedniej bariery. W naszej wizji zakład karny mieści się pod powierzchnią morza, a jedyną barierą otaczającą każdego więźnia jest woda. Platforma stanowi szkielet który następnie wyposażany jest w dodatkowe funkcje – różne w zależności od potrzeb. UPS jest uniwersalnym rozwiązaniem i może być zlokalizowany w każdym miejscu na ziemi. Istnieje możliwość budowy całkiem nowego szkieletu platformy lub użycia niedziałających platform wiertniczych.

Platforma jest nowoczesnym produktem, nie pełni jedynie roli więzienia. Istotnymi jej elementami są moduły prądotwórcze, które przetwarzają energię kinetyczną wiatru i wody w prąd. Wszystkie te elementy zasilają miasta znajdujące się w pobliżu UPS w czystą i odnawialną energię. Osadzeni odbywający karę otrzymują niezbędne produkty codziennego użytku.

Osadzeni spędzają czas w pojedynczych, w pełni skomputeryzowanych celach, będących „żywym organizmem” doczepionym do głównej, technicznej struktury. Każda z cel jest modularną sferą o kubaturze 18 m sześciennych i wykonana z podwójnego, zbrojonego, endotermicznego szkła z izolacją pomiędzy poszczególnymi warstwami oraz instalacjami oświetleniowymi i kanalizacyjnymi. Kapsuły wyposażone są w system łatwo adaptowalnego wyposażenia (siedzisk, łóżka, półek itd.) które są składane a dzięki mocnym przyssawką mogą być „doklejane” w dowolnym miejscu kapsuły. Ilość cel może być łatwo zwiększana a ich położenie zależne jest od wymiaru kary (najgroźniejsi osadzeni znajdują się najbliżej dna morskiego).

Projekt wykonany we współpracy z Anią Jurkiewicz i Adamem Myczkowskim.

Read in English