Projekty urbanistyczne

Xuzhou masterplan

Projekt: Xuzhou West New District

Lokalizacja: Xuzhou, Chiny

Status projektu: Projekt konkursowy

Projekt został zakwalifikowany do finałowego etapu konkursu, wraz z trzema innymi propozycjami. Ze względów finansowych urząd miasta Xuzhou zdecydował o nie wyłonieniu ostatecznego zwycięzcy.

Konkurs zorganizowany przez wydział planistyczny miasta Xuzhou dotyczył wykonania propozycji planistyczno-urbanistyczno-architektonicznej zachodniej, „nowej” dzielnicy miasta, której realizacja planowana jest na lata 2020-2030.

W związku z szybkim rozwojem miasta i jego mocno sfragmentowaną strukturą priorytetem w trakcie procesu projektowego było wytworzenie zrównoważonego zespołu urbanistycznego, którego główna północno-południowa oś przecina się z główną, wschodnio – zachodnią magistralą komunikacyjną miasta.

Na rozpatrywanej działce zaplanowano trzy centra, zależne od otaczających, istniejących i planowych funkcji, istniejącej infrastruktury a także istniejących wartości przyrodniczych. Szczególnie ważne było połączenie tych funkcji przy jednoczesnym wytworzeniu buforów zieleni.

Północna część dzielnicy to centrum logistyczne składające się głównie z hal logistyczno-produkcyjnych, hal wystawowych a także biur i hurtowni jedzenia. Zaplanowanej funkcji sprzyja znajdująca się na terenie stacja kolejowa oraz znajdująca się w pobliżu droga szybkiego ruchu. Istotnym punktem będącym „bramą” do dzielnicy jest znajdujący się w południowej części centrum logistycznego „rynek świeżego jedzenia”. Wielobarwny dach przykrywający regularne bloki hal symbolizować ma różnorodność lokalnej kuchni. Istniejąca na terenie opracowania rozległa stacja kolejowa stanowiła naturalną granicę pomiędzy północną i środkową częścią miasta. Zostały one połączone widokową kładką mającą swój początek i koniec w „zielonej” strefie buforowej”.

Środkowa część dzielnicy to centrum kulturalne, zaplanowane nad jeziorem, w strategicznej lokalizacji z łatwym dostępem do centrum miasta metrem, a także położona w pobliżu istniejącej infrastruktury mieszkaniowej i planowanej na południu dzielnicy turystycznej. Centrum podzielono wertykalnie na strefę ruchu kołowego i strefę ruchu pieszego. Kładki ponad ulicami pozwalają na bezkolizyjną komunikację a także docenianie południowej osi miasta wzdłuż zielonych brzegów jeziora. Dwa zaplanowane wieżowce o wysokości ponad 200 metrów stanowią łatwy punkt orientacyjny a także symbol rozwoju dzielnicy, łatwo zauważalny z południowych terenów rekreacyjnych znajdujących się nad brzegiem jeziora a także na wzgórzach.

Południowa część dzielnicy to centrum turystyczne, wykorzystujące naturalne walory przyrodnicze oraz istniejącą w pobliżu infrastrukturę. Ponadto zaplanowano funkcje „sypialniane” oraz kulturalne, które zostały połączone z pozostałymi centrami. Istotnym miejscem jest zaprojektowany kompleks wypoczynkowy na południowym krańcu jeziora z wieżą widokową, z której szczytu rozpościera się widok na centrum kulturalne znajdującej się na przeciwległym brzegu. Inspiracją dla parametrycznie zaprojektowanej wieży były geometryczne kształty roślin, dla których jezioro jest naturalnym habitatem.

Projekt wykonany przez australijskie biuro architektoniczne ANS architects and planners

Read in English